Stara receptura na chleb wiejski

receptura na chleb wiejski

Kto raz spróbował tradycyjnego polskiego chleba wiejskiego, ten wie, że ten w żaden sposób nie może się równać ze sklepowym pieczywem. Chrupki, świeży, o intensywnym aromacie oferuje prawdziwą ucztę dla podniebienia. Smakuje doskonale nawet kiedy towarzyszy mu jedynie odrobina masła czy oliwy. Gdzie tkwi sekret wiejskiego chleba i jak go przygotować, przestrzegając dawnej receptury?

Sekret wiejskiego chleba

Tradycyjny polski chleb wiejski przygotowywano z niewielu składników. Mąka, woda, naturalny zakwas lub drożdże – to najczęściej wystarczało do wypieku domowego chleba. Co więc sprawiało, że ten smakował tak doskonale? Sekret tkwi w prostocie. Do chlebowego ciasta nie dokładano żadnych sztucznych aromatów ani spulchniaczy, dzięki czemu ten zachwycał smakiem i aromatem. Przygotowywano go w domu i jedzono świeży i ciepły – to raz zakosztował wiejskiego chleba w tej postaci, wspomina go do końca życia.

Jak wygląda stara receptura na chleb wiejski?

Do przygotowania idealnego wiejskiego chleba wystarczą wysokiej jakości mąka pszenna lub żytnia (lub ich mieszanka), naturalny zakwas lub drożdże, woda, sól i odrobina oleju. Wielbiciele oryginalnych smaków mogą dodać do mikstury chlebowej otręby, suszone śliwki albo pestki słonecznika. Gotowe ciasto dojrzewa przez około 10-12 godzin, a następnie w specjalnej formie trafia do pieca, gdzie wypieka się przez około godzinę.

Z czym podawać tradycyjny chleb wiejski?

Tradycyjny wiejski chleb ma to do siebie, że doskonale smakuje właściwie z każdym dodatkiem. Tradycyjnie jedzono go z masłem, twarogiem lub smalczykiem. Jako podwieczorek serwowano z konfiturami.

Jak powstaje chleb?

wypiek chleba i pieczywa

Wypiekanie chleba wiązało się z przestrzeganiem uświęconych tradycją zasad, jednak współcześnie wygląd dzieży w nowocześnie wyposażonych piekarniach znacznie różni się od tej, która była wykonywana z drewna i opleciona metalową obręczą. 

Jak powstaje chleb? – etapy wstępne

Pierwszym etapem powstawania chleba jest sporządzenie kwasu chlebowego za pomocą naturalnej metody trójfazowej. Zachowując odpowiednie proporcje, łączy się żur, wodę, mąkę, sól oraz drożdże i poddaje się wymieszane składniki fermentacji. Następnie wyrób ciasta oraz obróbka ciasta są wykonywane przez specjalistyczne maszyny.

Co poprzedza wypiek chleba?

Najprościej mówiąc – pęcznienie ciasta. W koszykach wiklinowych są układane kęsy ciasta, które w odpowiedniej temperaturze (35-45°C) powinny wyrosnąć. Przeznaczony na ten proces czas waha się od 35 do 50 minut. Wyrośnięte kęsy ciasta trafiają do pieca na kolejne 35/50 minut. Chrupiące bochenki wyjmuje się z pieca za pomocą drewnianej łopaty.

Jak powstaje chleb? Długo. Jest to proces, który wymaga przestrzegania receptur i cierpliwości. Wypiekanie chleba od zawsze miało swój niepowtarzalny urok, ponieważ dzieża przechodziła z pokolenia na pokolenie i mówiło się, że jest „po ojcach”. Świadczy to o tym, że chleb w polskiej tradycji od wieków jest przedmiotem kultu.

Polski chleb weselny

chleb na polskie wesele

Ślub to wyjątkowy dzień dla każdej pary. Długo oczekiwany, planowany z troską o każdy szczegół jest przełomową chwilą we wspólnym życiu. W Polsce towarzyszące zaślubinom wesele jest świętowane bardzo hucznie – w gronie rodziny i przyjaciół, z myślą o wielopokoleniowej tradycji, która dodaje tej magicznej chwili uroku i ma przynieść szczęście młodej parze. Jedną z tradycji, o które szczególnie dbamy podczas polskich ślubów, jest chleb weselny. Jakie ma znaczenie i jak go przygotować, żeby pielęgnować tradycję naszych przodków? 

Chleb na wesele – wielopokoleniowa tradycja

Weselny chleb, którym wita się państwa młodych, to tradycja pielęgnowana od wieków. Dawniej chleb przynosiła mama panny młodej, ponieważ to w domu panienki odbywała się impreza weselna. Nowożeńców witano słowami: Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło. Dziś, kiedy wesela organizowane są w eleganckich lokalach, zazwyczaj u progu czekają mamy pani i pana młodego i to one witają nowożeńców tradycyjnym chlebem i solą.

Dlaczego chleb i sól? 

Dlaczego do akurat chlebem i solą wita się nowożeńców? Ponieważ to one stanowią kwintesencję życia. Chleb symbolizuje życie, dostatek, dla osób wierzących jest także symbolem Jezusa. Sól dodaje mu smaku i ma być dobrą wróżbą – oby państwu młodym dobrze układało się w życiu.

Jak pielęgnować rodzinną tradycję? 

Planując wesele, warto pomyśleć o tradycyjnym chlebie na wesele, żeby tradycji stało się zadość. Ten miły gest z pewnością wywoła uśmiech na twarzy nowożeńców i łzy wzruszenia w oczach starszych.

Casu marzu – ser z Sardynii z niespodzianką

Jesteś smakoszem serów i uwielbiasz mocne, charakterne i wytrawne smaki? A może kochasz eksperymentować w kuchni i próbować rzeczy całkowicie nowych i niezwyczajnych. Jeżeli tak, to bardzo dobrze trafiłeś. Koniecznie niech Twoje kubki smakowe poznają ser casu marzu, pochodzący z Sardynii. Dlaczego jest on warty uwagi?

Casu frazigu, casu becciu i casu fattittu

To pochodne nazwy casu marzu, czyli sera, który pochodzi z Sardynii.

Porównywany jest w smaku do popularnej gorgonzoli, jednak to posiada jeszcze jeden istotny szczegół. Ser casu marzu składa się z żyjących w nim larw much Piophila casei (zwane także muchą serową). Larwy te wprowadzane są do sera, by wywołać w nim fermentację, w wyniku której tworzy się charakterystyczny dla niego smak.  

Ser dla odważnych

Mimo, iż może to brzmieć kontrowersyjnie, ser casu marzu spożywa się z żyjącymi w nim larwami. To zdecydowanie ser dla odważnych. Jednak, Ci co odważyli się go skosztować, cenią go za wyjątkowy delikatny smak i wyjątkową formę.

Wyjątkowy smak

Ci, co skosztowali tej niezwykle oryginalnej potrawy w pełnej okazałości (nie wyciągając z sera żyjących larw) opisują smak sera jako wyjątkowo delikatny i…. przepyszny. A same larwy oceniane są jako miękkie i delikatne.

Jeśli jesteś odważny i wybierasz się w podróż do Sardynii – warto w restauracji zapytać o ser casu marzu. Nawet jeśli żywe, skaczący larwy nie pozwolą go spróbować – dotknięcie go, powąchanie sprawi, że doświadczymy nowych i wyjątkowych doznań, których w naszym kraju na próżno szukać.

Jaki jest najlepszy chleb na odchudzanie?

najlepszy chleb na odchudzanie

Osoby, które podejmują decyzję o rozpoczęciu odchudzania, niejednokrotnie rezygnują z jedzenia chleba i nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że popełniają zasadniczy błąd.

Chleb na odchudzanie – wskazania, gatunki, możliwości wyboru

Nie ulega wątpliwości, że chleb powinien znaleźć się w każdej diecie, ponieważ dostarcza wartości odżywczych i jest jednym z najważniejszych nawyków kulinarnych. Świadome pozbawienie się smaku chleba może skazać proces odchudzania na niepowodzenie. Wobec mnóstwa gatunków i rodzajów chleba każdy jest w stanie wybrać takie pieczywo, które nie tylko będzie smaczne, ale także sprawi, że proces odchudzania będzie w rozsądny sposób wspomagany. Na pewno przyniesie wówczas oczekiwane rezultaty.

Czy rodzaj chleba ma znaczenie w czasie diety?

Oczywiście, i to bardzo duże. Najlepszy chleb na odchudzanie, jak podpowiadają eksperci, to taki, który jest wypiekany na zakwasie. Bardzo dobre rezultaty można osiągnąć i utrzymać, jedząc chleb żytni lub orkiszowy. Jednak najważniejszym kryterium wyboru powinna być jego kaloryczność – im niższa, tym lepiej. Nie można podejmować długoterminowych wyzwań, odmawiając sobie smaku chleba. Warto sięgać po różne gatunki chleba, mając na uwadze ich właściwości, z którymi dobrze byłoby zapoznać się przed dokonaniem wyboru i zakupu.

Najlepszy przepis na ser koryciński

We współczesnej rzeczywistości coraz rzadziej spotyka się wyroby, które są wykonywane we własnym zakresie. Dysponując przepisem na ser koryciński, nie trzeba wielu starań, żeby ten specjał przygotować w domowych warunkach.

Jakie składniki znalazły się w przepisie na ser koryciński?

Według znawców sztuki kulinarnej najlepszy przepis na ser koryciński wymaga przygotowania pięciu litrów mleka 3,2℅. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, żeby wybrać produkt, który był pasteryzowany w niskiej temperaturze. Ważne jest ponadto posiadanie podpuszczki. Przy dodawaniu jej do podgrzanego mleka należy przestrzegać ilości wskazanych przez producenta.

Ser koryciński a sposób jego wykonania

O ile połączenie i wymieszanie składników nie przysparza żadnych trudności, o tyle czas sporządzenia takiego wyrobu jest długi, ponieważ jest on zaliczany do serów dojrzewających. Oznacza to, że przez dobę musi odciekać na durszlaku i trzeba pamiętać o tym, żeby najpierw przewracać go – w ciągu pierwszych sześciu godzin – co dwie godziny. Przez pozostałe osiemnaście godzin wystarczy obracać ser na drugą stronę co cztery godziny lub co sześć godzin.

Najlepszy przepis na ser koryciński to taki, który krok po kroku opisuje, w jaki sposób należy wykonać ser, żeby zachował swoje unikatowe właściwości.

Domowy ser – jakich przyrządów potrzebuję?

domowy wyrób sera

Moda na domową produkcję żywności jest wszechobecna! Popularny jest domowy wypiek chleba jak również produkcja wina i różnego rodzaju przetworów. Niezbyt popularny jest, natomiast, domowy wyrób sera, być może dlatego, że mało kto wie, jaki sprzęt jest do tego potrzebny i jak się do tego zabrać. Oto podstawowe przyrządy do wyrobu sera, bez których ani rusz.

Garnek

Przyda się duży, z pokrywką. Najważniejsze, żeby miał grube dno – chodzi po prostu o to, aby powoli się nagrzewał i długo trzymał ciepło.

Urządzenia pomiarowe – termometr i stoper

Jeden z najistotniejszych elementów w serowarstwie to termometr. Ważne, żeby był dokładny, o zasięgu temperatur 20-100 stopni Celsjusza. Stoper nie jest niezbędny, ale znacznie ułatwia pracę. Nie polecam korzystania ze stopera w telefonie, ponieważ może on ulec zabrudzeniom i zniszczeniu.

Foremki do sera

Do serów samoprasujących wystarczą foremki zrobione samodzielnie. Jeśli jednak planujemy wykonać ser wymagający prasowania, potrzebne będą specjalne foremki z wieczkiem.

Inne przydatne akcesoria

Podczas produkcji sera przydadzą się jeszcze dodatkowe akcesoria
– rożnej pojemności miseczki, miarki,
– ściereczki,
– nóż ze stali nierdzewnej
– ubijaczka ze stali nierdzewnej
– silikonowe szpatułki lub łopatki
Wszystkie niezbędne przyrządy do produkcji sera można zakupić przez internet lub w sklepach wielobranżowych.
Do dzieła!

Jak uzyskuje się sery podpuszczkowe?

sery podpuszczkowe

Sery zaliczane są do produktów mlecznych. Najczęściej otrzymuje się je z mleka krowiego, ale również owczego i koziego. Podstawą produkcji każdego sera jest otrzymanie oraz odpowiednia obróbka skrzepu mleka.

Podział serów podpuszczkowych

Podstawowym kryterium podziału serów podpuszczkowych jest zawartość wody w ich składzie. Sery, które zawierają poniżej 50% wody zaliczane są do serów twardych. Natomiast sery o zawartości wody powyżej 50% to sery miękkie. Spośród serów twardych wyróżniamy sery typu szwajcarskiego – ementaler, holenderskiego – edamski i gouda, szwajcarsko-holenderskiego – tylżycki, angielskiego – cheddar oraz typu włoskiego – parmezan. Z kolei do serów miękkich zaliczamy sery z porostem pleśniowym – camembert oraz brie, z przerostem pleśniowym – roquefort, pomazankowe – bryndza oraz solankowe – feta.

Czym jest skrzep?

Skrzep powstaje w wyniku koagulacji kazeiny, która jest podstawowym białkiem mleka. W przypadku serów podpuszczkowych proces ten zachodzi pod wpływem działania preparatu enzymatycznego, zwanego podpuszczką.

Proces produkcji serów podpuszczkowych

Wytwarzanie serów podpuszczkowych jest procesem wieloetapowym, który rozpoczyna się od wstępnej obróbki mleka (pasteryzacja i normalizacja). Następnie do mleka wprowadza się dodatki barwiące, wspomagające krzepnięcie oraz podpuszczkę.  Kolejne etapy to obróbka skrzepu oraz formowanie uzyskanej masy serowej. Następnie sery są prasowane, solone, a na końcu poddawane dojrzewaniu.

Ser paneer – smakołyk kuchni indyjskiej

ser paneer

Kuchnia indyjska od kilku lat wkrada się systematycznie w serca i żołądki Polaków. Aromatyczne przyprawy i świeże zioła zachwycają nawet największych tradycjonalistów w kwestii kuchni.

Ser paneer – smakołyk kuchni indyjskiej.

Kuchnia irańska, indyjska, czy pakistańska to jednak nie tylko pięknie pachnąca dodatki. Jednym z podstawowych źródeł białka w diecie wegetariańskiej tamtych rejonów jest ser paneer.

Ser ten przygotowywany jest w zależności od regionu z mleka bawolego, lub krowiego. Produkt ten należy do grupy szybkiego dojrzewania. Często przyrządzany jest samodzielnie w domach mieszkalnych, gdyż produkcja nie stanowi nawet dla niewprawionej pani domu kłopotu.

Przepis na ser paneer

Przepis nie wymaga żadnych niedostępnych w Polsce składników, w związku z czym jego przygotowanie może stać się świetną okazją do poznania kuchni indyjskiej z innej strony niż ta przedstawiana w restauracjach.

Doprowadzenie do wrzenia 2 litrów mleka niepasteryzowanego, a następnie dodanie do niego cytryny (ewentualnie octu winnego) i pozostawienie mikstury, do czasu aż zsiądzie stanoi najtrudniejszy aspekt wykonania paneer. Kolejne etapy polegają na odciśnięciu zbędnego mleka, a także uformowaniu kuli z powstałej masy. Po około 180 minutach możemy cieszyć się świeżym i smacznym indyjskim przysmakiem.

Z czym go podawać?

Jego smak doskonale współgra z curry, dlatego w większości przypadków jest z nim łączony. Bardziej postępowi smakosze smażą go z szpinakiem, czosnkiem, oraz cebulą, by stał się daniem obiadowym, lub lekką, zaostrzającą apetyt przystawką.

W polskiej strefie klimatycznej ser można przysmażać z groszkiem i innymi warzywami. Tak przyrządzony ser będzie smakował nawet największym niejadkom.

Wyroby mleczarskie i ich zastosowanie

serwatka

Trudno jest sobie wyobrazić kuchnię i czynności kulinarne bez mleka. Mleko i produkty jakie można z niego uzyskać jest wręcz nieocenione, niezastąpione. To bogate źródło białka i minerałów znakomicie wzbogaca codzienną dietę człowieka. To co najczęściej produkuje się z mleka to między innymi sery, śmietana, ale i serwatka.

Sery i serwatka z mleka – jak powstają?

Ser i serwatka są produktami powstałymi z mleka podczas całkowitego ścięcia się krowiego mleka. Proces ten nazywamy koagulacją mleka. Na skutek tego procesu powstaje skrzep, który stanowi bazę do powstania sera w późniejszym etapie. Natomiast klarowna ciecz, która się wyodrębnia nazwana jest serwatką. Zarówno skrzep jak i serwatka zawierają po około połowie suchej masy mleka. Zastosowanie serów jest bardzo powszechnie i ten temat nie wymaga specjalnego rozwinięcia. Ciekawe jest natomiast wykorzystanie powstałej serwatki.

Serwatka z mleka – jakie ma zastosowanie?

Serwatka jest bardzo istotnym produktem pochodnym mleka, wykorzystywanym w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i nie tylko. Dzięki niej powstają takie produkty jak śmietana z serwetki, produkty mlekozastępcze, preparaty wysokobiałkowe dla sportowców. Oprócz tego wykorzystuje się serwatkę jako składnik deserów mlecznych, przy produkcji wędlin, jako pasza dla zwierząt.