Brama rolowana ociepli garaż

Garaż stanowi integralną część domu. Dlatego należy zadbać o odpowiedni wybór bramy garażowej. Powinna ona nie tylko zabezpieczać przed złodziejami pomieszczenie, w którym trzymamy nasz samochód, ale także je ocieplać. Pozwoli to obniżyć koszty ogrzewania całego budynku. Najlepiej sprawdzi się tu brama garażowa rolowana. 

1. Czy brama rolowana ociepla garaż?

2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej? 

3. Bramy garażowe segmentowe i uchylne

Czy brama garażowa ociepla garaż?

Ocieplony garaż może znacząco wpłynąć na koszty ogrzewania całego domu. Dlatego warto zainwestować w bramę garażową rolowaną, której konstrukcja zapobiega szybkiej ucieczce ciepła z pomieszczenia. Bramy garażowe rolowane wykonane są najczęściej z aluminiowych profili, wypełnionych pianką poliuretanową Ważnym atutem są uszczelki szczotkowe, zamontowane wzdłuż prowadnic. Takie rozwiązanie, jest dobrym zabezpieczeniem garażu przed utratą ciepła i zapewnia stałą temperaturę wewnątrz. Bramy nieocieplone są wprawdzie tańsze, ale producenci polecają je raczej do garaży wolnostojących. Bramy z izolacją termiczną przynoszą korzyści w postaci oszczędności kosztów, jakie w ciągu roku ponosimy na ogrzewanie całego budynku. Mają one bowiem niski współczynnik przenikania ciepła. Ten termin oznacza ilość ciepła, jaki wydostaje się przez 1 mkw. ścian, okien czy drzwi w ciągu godziny. Im niższy współczynnik, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz budynku. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej?

Oprócz wspomnianego współczynnika przenikania ciepła, bardzo ważną kwestią są materiały, z których jest wykonana brama. Muszą być wysokiej jakości i pochodzić od sprawdzonych producentów. Zakup bramy jest inwestycją na lata, dlatego nie można sobie pozwolić na bylejakość. Powinna być ona wykonana z wysokiej klasy aluminium i pokryta lakierem ochronnym. Użycie takich materiałów zapewnia bramie wytrzymałość, odporność na korozję i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na rynku dostępne są bramy rolowane z napędem elektrycznym, lub bez. Ta pierwsza wersja jest wygodniejsza, ponieważ otwieranie i zamykanie jest sterowane pilotem. Nie ma wtedy konieczności wysiadania z samochodu, co zapewnia komfort np. w czasie opadów deszczu. Warianty bez napędu wyposażone są w korbę, obsługiwaną ręcznie. Niektóre modele z napędem, również mają korbę. Dzięki niej można bramę otworzyć ręcznie, w przypadku chwilowego braku zasilania prądem. Na rynku dostępne są modele w wielu kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do istniejącego budynku, lub też do takiego, który dopiero powstaje. 

Bramy garażowe segmentowe i uchylne

Alternatywą dla bram garażowych rolowanych, są bramy segmentowe i uchylne. Jak sama nazwa wskazuje, bramy segmentowe zbudowane są z kilku segmentów połączonych zawiasami i zabezpieczonych uszczelkami. Ościeżnice umieszczone są po bokach, a w czasie otwierania bramy, konstrukcja chowa się pod sufitem garażu. Podobnie jak bramy rolowane, mogą być ocieplone pianką poliuretanową. Brama uchylna jest tańsza niż rolowana lub segmentowa. Jej użytkowanie wymaga jednak przestrzeni, aby jej skrzydła mogły się swobodnie otwierać i zamykać. Dobrze sprawdzi się w garażach wolnostojących, z uwagi na większą ilość miejsca. Tam, gdzie tego miejsca brakuje, warto rozważyć zamontowanie bramy garażowej rolowanej lub segmentowej. Nie należy też zapominać o zabezpieczeniach antywłamaniowych. Rozwiązaniem może być wysokiej klasy zamek lub specjalna blokada dociskowa. Uniemożliwia ona podważenie bramy jakimkolwiek narzędziem.