Jak wybrać kawiarkę?

Możliwość przygotowania pysznej kawy w domowym zaciszu to marzenie wielu miłośników tego pobudzającego napoju. Aby każdego dnia móc cieszyć się aromatyczną małą czarną, wcale nie trzeba kupować ekspresu do kawy. Sprawdź, jak wybrać najlepszą kawiarkę!

Kawiarka to dobra alternatywa dla zaawansowanych ekspresów do kawy. Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kawiarka – urządzenie do przygotowywania pysznej kawy

Na samym początku warto wytłumaczyć, czym właściwie jest kawiarka. Otóż jest to proste urządzenie ciśnieniowe w kształcie dzbanka, które pozwala w prosty sposób przyrządzić mocną i aromatyczną kawę. Kawiarka stanowi mniejszą i tańszą alternatywę dla ekspresu do kawy. Odpowiednio dobrana powinna znaleźć się w domu każdego kawosza. Aby cieszyć się wyśmienitym smakiem napoju, do kawiarki najlepiej wrzucić świeżo zmieloną kawę.

Parzenie kawy przy pomocy kawiarki – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy kawiarka będzie odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie? To niewielkie urządzenie jest świetną propozycją dla wszystkich miłośników kawy, ponieważ pozwala przyrządzić pyszny napój o wspaniałym aromacie. Kawiarkę docenią przede wszystkim fani espresso. Jeśli marzysz o aromatycznej kawie w domowym zaciszu, ale nie masz miejsca w kuchni na duży ekspres do kawy, kawiarka to dobra opcja dla ciebie. Kawiarka jest też odpowiednim wyborem dla miłośników samego procesu parzenia kawy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kawiarki do parzenia kawy?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu kawiarki, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Kawiarki mogą się różnić między sobą nie tylko wyglądem, ale także materiałem wykonania, ceną, pojemnością czy możliwością wykorzystania na określonych modelach kuchenek.

Kawiarki na gaz, indukcję i kawiarki elektryczne

Kawiarki możemy podzielić m.in. ze względu na sposób użytkowania – urządzenia mogą być dostosowane do różnych rodzajów kuchenek. Wybór konkretnego modelu zależy od rodzaju posiadanej kuchenki. Wyróżniamy następujące typy urządzeń:

  • kawiarki na kuchenki gazowe – takie urządzenia pozwalają przygotować kawę na kuchence gazowej,
  • kawiarki na kuchenki indukcyjne – są przystosowane do uzywania na płytach indukcyjnych,
  • kawiarki elektryczne – to urządzenia, które należy podłączyć do gniazdka elektrycznego.

Materiał wykonania kawiarki

Poszczególne modele kawiarek różnią się między sobą materiałem wykonania. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. W sklepach możemy znaleźć:

  • kawiarki aluminiowe – bardzo często wybierane i stosunkowo niedrogie, a także łatwe w użytkowaniu. Są odporne na stłuczenia, ale z czasem mogą się odkształcać i odbarwiać, a co za tym idzie – zmieniać smak kawy. Kawiarki aluminiowe są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych,
  • kawiarki ze stali nierdzewnej – trwalsze, solidniejsze i łatwiejsze w czyszczeniu niż kawiarki aluminiowe. Charakteryzują się jednak wyższą ceną i występują tylko w kolorze stalowym,
  • kawiarki ceramiczne – bardzo estetyczne i eleganckie. Ich wady to wysoka cena i brak odporności na stłuczenia.

Pojemność kawiarki

Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność kawiarki. Planujesz przygotowywać jednorazowo większą liczbę filiżanek espresso lub posiadasz duże kubki do kawy? W takim razie zdecyduj się na kawiarkę o większej pojemności. Jeśli jednak chcesz jednorazowo przyrządzać tylko niewielką ilość kawy, wybierz urządzenie o mniejszej.