Jak wzmocnić swój organizm po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie nie jest prostym zabiegiem, lecz poważną operacją. Dlatego też kobieta dochodzi do siebie po nim zdecydowanie dłuższy czas niż np. po porodzie naturalnym. Jednocześnie zdecydowanie częściej zmaga się z silnym bólem brzucha. Oczywiście zwiększa się też ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego czy też innych narządów w jamie brzusznej. Rzeczywiście cesarskiego cięcia nie należy bagatelizować czy umniejszać. Pomyślcie tylko, że kobiety po takiej operacji muszą też dbać o bliznę, która może trudno się goić. Do tego wszystkiego kobiety muszą wzmocnić swój organizm. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Zdrowa dieta to podstawa

Przede wszystkim po cesarskim cięciu nie wystarczy tylko dbać o bliznę, lecz należy też zadbać o odpowiednią dietę, co nie jest wcale łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że w domu macie maluszka, który także absorbuje sporo, a może i całą uwagę. Ale jednak swojego zdrowia nie można w żadnym przypadku bagatelizować. Trzeba zadbać więc i o siebie. Na początek należy wprowadzić zdrową dietę. O tym, że każdy powinien zdrowo się odżywiać chyba wiecie, ale zapewne i tak wiele osób niestety bagatelizuje to, jak duży wpływ ma dieta na zdrowie i samopoczucie. Dieta po cesarskim cięciu zasadniczo tylko minimalnie różni się od klasycznej, zdrowej diety. Czym się różni? Otóż na początek, więc na dwa miesiące po cesarskim cięciu trzeba zrezygnować z jedzenia warzyw wzdymających, które mogą powodować ból brzucha i dyskomfort trawienny. Jedzenie fasoli czy kapusty może powodować bolesne skurcze, choćby w miejscu gojącej się blizny. Do tego należy zwiększyć ilość spożywanego błonnika, bo dzięki temu można uniknąć bardzo bolesnych zaparć. Oczywiście nie można też jadać produktów śmieciowych, które nie są wartościowe. Jedzenie śmieciowe jest wręcz zabronione. Codziennie trzeba też wypijać przynajmniej 2 litry wody. Zapewne wielu mamom trudno jest ogarnąć zdrową dietą mając malutkie dziecko, a gdy ono jest jeszcze high need, to już w ogóle. Ale na szczęście jest fajne rozwiązanie, które pozwoli Wam na sporą oszczędność czasu. Tak naprawdę niezależnie czy mieszkacie na Południu Polski czy Północy bądź we Wrocławiu catering dietetyczny będzie idealnym wyborem właśnie dla Was. Jest smaczny, zdrowy, lekkostrawny i do tego różnorodny. Zaoszczędzony czas możecie wykorzystać na drzemkę.

Małe zmiany, a duże efekty

Cóż, blizna po cesarskim cięciu może boleć i często boli bardzo. Do tego jeszcze długo się goi. Samego procesu nie można specjalnie przyśpieszyć, ale można za to sprawić, że się nie wydłuży. Otóż po cesarskim cięciu i to przez miesiąc nie powinnyście nosić ciężkich rzeczy – jest to oczywiste. Ale powinnyście też mniej podnosić własne dziecko. Nie oznacza to wcale, że nie możecie go trzymać w ramionach. Ale nie należy wyciągać go z łóżeczka. Najlepiej, by partner podawał Wam maluszka, gdy już siedzicie. Możecie też kangurować. Nie nosząc w pozycji stojącej dziecka i nie nachylając się, by wyciągnąć dziecko z łóżeczka nie doprowadzicie do rozchodzenia się blizny.

Jakie witaminy są niezbędne do prawidłowego gojenia się ran?

Musicie wiedzieć, że do prawidłowego gojenia ran niezbędne są składniki o działaniu antyoksydacyjnym, których duże ilości znajdują się oczywiście w warzywach, owocach i olejach roślinnych. Tutaj kluczowe znaczenie ma witamina C, E oraz A, a także pierwiastki – selen i cynk. Warto wiedzieć, że właśnie selen w połączeniu z witaminą E przyspiesza regenerację komórkową, a przy tym łagodzi podrażnienia skóry. Doskonałym źródłem antyoksydantów są aronie, jagody czy jeżyny, ale i czarny bez. Zaleca się też picie zielonej herbaty. Aby Wasze menu było dobrze zbilansowane, polecamy Wam catering dieta z Wrocławia.

Wypoczynek i spacery są ważne

Po cesarskim cięciu naprawdę musicie o siebie dbać, bo to zmniejsza ryzyko powikłań. Zalecane są też spacery, rzecz jasna bardzo powolne i niemęczące. Ćwiczeń nie należy wykonywać przez około 3 miesiące. Zgodę na nie musi wydać lekarz. Do tego jeszcze nie zapomnijcie o wypoczynku. Mała drzemka czy posłuchanie ulubionej płyty na pewno będą pomocne.