Jaka dieta jest najlepsza w nerwicy lękowej?
Nerwica nie ciężką chorobą, która niesie za sobą przykre konsekwencje. Co istotne dotyka ona nie tylko sfery psychicznej, ale powoduje też szereg dolegliwości od strony fizycznej. Niewątpliwie trzeba ją leczyć, a leczenie obejmuje farmakoterapię bądź połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Nie można też zapominać jak ważna jest odpowiednio dobrana dieta. Przy czym należy zdawać sobie sprawę, że żadna dieta nie wyleczy ani nerwicy, ani też depresji.
Dieta w przypadku nerwicy lękowej – każdy organizm jest inny
Na samym początku należy wiedzieć, ale i pamiętać, że nerwica może powodować szereg przykrych dolegliwości. Mogą pojawić się problemy ze snem, szybkie tycie czy chudnięcie, biegunki, ale i zaparcia czy silne bóle brzucha. Niektórzy do tego wymiotują bądź też mają ciągłe mdłości. Dlatego dieta musi być dobrana pod konkretną osobę. Zasadniczo najważniejsze jest to, by chory mógł zwiększyć swój komfort i nie dochodziło do nasilenia objawów. Jedno jest pewne, a mianowicie to, że w nerwicy lękowej nie można stawiać na dietę opartą na jedzeniu śmieciowym. Zabronione jest też picie alkoholu. Może na początek będzie on poprawiał samopoczucie, ale po krótkim czasie tylko i wyłącznie nasili objawy. Najlepiej stosować dietę lekkostrawną, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się problemy trawienne. Jeżeli jednak osoba chora zaczyna chudnąć na skutek biegunek i jadłowstrętu, który także może występować, trzeba wprowadzić leczenie objawowe. Wśród stosowanych leków występuje Sulofsalasin. Przy czym jest to mocny lek i rzecz jasna przepisywany jest na receptę. O konieczności jego zażywania decyduje lekarz. Często leczenie nerwicy lękowej odbywa się nie tylko w gabinecie psychiatry, ale też u lekarza rodzinnego. Odpowiednia współpraca jest niezbędna, szczególnie gdy u chorego pojawiają się ciężkie dolegliwości od strony układu pokarmowego.
Warto spróbować diety bez laktozy
Wiele osób nie trawi dobrze laktozy, a u innych występuje alergia. Jednocześnie spożywanie zbyt dużej ilości produktów mlecznych może powodować biegunki, które u osób z nerwicą lękową mogą być nasilone. Dlatego też można spróbować diety bez laktozy. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że chorzy mogą czuć totalne rozbicie, ale i bardzo trudną do opanowania apatię i w żadnym przypadku nie jest ona lenistwem. Prawda jest taka, że osoby, które nie doświadczyły ataku nerwicy lękowej mają problem z jej zrozumieniem. Dlatego też powinni po prostu wspierać swoich bliskich, a nie udzielać rady typu „idź pobiegaj”. Ale wracając do diety otóż jeżeli zmagacie się właśnie z nerwicą lękową i nie macie zwyczajnie siły gotować, to dobrym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny bez laktozy.
Dieta bez glutenu – czy to dobry wybór?
Cóż, tak jak Wam wspominaliśmy chorzy mogą mieć różne objawy i nie dla każdego ta sama dieta będzie odpowiednia. Pewne jest to, że dieta powinna być zdrowa, ale i lekkostrawna, choć w przypadku chudnięcia należy wprowadzić wyższy indeks kaloryczny. Dietą zalecaną jest też dieta bez glutenu. Jeżeli nie choruje się na celiakię, to rzecz jasna taka dieta powinna być czasowa, czyli powinno się ją wprowadzić na kilka miesięcy. Jak to zwykle bywa w przypadku diet wykluczających, trzeba uważać na produkty, które się spożywa i sprawdzać skład. Ale warto też sobie pomóc i wybrać catering dietetyczny bez glutenu. Jednocześnie trzeba unikać produktów przetworzonych czy też garmażeryjnych. Wszystkie dania muszą być najwyższej jakości. Należy też pamiętać o nawadnianiu organizmu. Zalecane jest picie wody, ale i czarnej herbaty oraz soków. Jeżeli jednak występuje biegunka trzeba unikać mleka, soków cytrusowych oraz zielonej herbaty.
Dieta bardzo restrykcyjna
Każdy człowiek jest inny i do każdego może co innego trafiać. Jeżeli więc spróbowaliście już kilku diet i nadal macie problemy z układem trawiennym czy migrenami, to możecie przejść na jeszcze bardziej restrykcyjną dietę. Tutaj mamy na myśli taką bez laktozy i glutenu. Oczywiście może pojawić się problem z występowania niedoborów. Na szczęście można zawsze zdecydować się na catering dietetyczny bez laktozy i glutenu. Codziennie starajcie się też wychodzić choć na chwilę na spacery, a potem gdy leczenie będzie przynosić lepsze efekty, dobrze sprawdzi się jazda na rowerze czy jogging.