Jakie korzyści mają ePITy?

Wszystkie osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie i umowy o pracę mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej we właściwym urzędzie skarbowym. Każdy podatnik musi zdążyć ze złożeniem deklaracji w ustawowo określonym terminie. Jednocześnie musi pamiętać o rozliczeniu się na prawidłowym formularzu PIT. W przeszłości wielokrotnie dochodziło do pomyłek ze strony podatników, którzy nie wiedzieli, jakie formularze są dla nich przeznaczone. Obecnie rozliczenia samodzielnie i wspólnie z małżonkiem są znacznie łatwiejsze, dzięki rozliczeniu PIT online. Poznaj zalety składania e PIT.

1. EPit przez Internet — kto może go złożyć przez profil zaufany?

2. PIT online bez kolejek i wizyty w urzędzie

3. Prawidłowe rozliczenie już za pierwszym razem

Korzystanie z Internetu daje wiele możliwości związanych nie tylko z pracą i rozrywką, ale i dopełnianiem obowiązków urzędowych. Podatnicy mogą skorzystać z Internetu w celu rozliczenia deklaracji podatkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzają czas i szybko składają ważne dokumenty. e Deklaracje są akceptowane przez wszystkie urzędy skarbowe w całym kraju, dlatego nie ma żadnych ograniczeń w korzystaniu z elektronicznych formularzy podatkowych. Poznaj, jakie zalety ma twój e-PIT i sprawdź, co zyskasz, gdy złożysz PIT przez Internet.

EPIT przez Internet — kto może go złożyć przez profil zaufany?

Obecnie ePIT może złożyć każdy podatnik w Polsce. Wszystkie osoby zobowiązane do rozliczenia rocznego z urzędem skarbowym mogą przesłać formularz przez Internet, zamiast składać go w papierowej wersji. Do wysłania PIT przez Internet nie trzeba zakładać specjalnego konta lub wykonywać innych skomplikowanych procedur – wystarczy logowanie na rządowej stronie. Jeśli chodzi o e urząd skarbowy PIT można złożyć o dowolnej porze dnia i nocy.

Rozliczenie z zeszlego roku można wysłać w kilka minut, gdyż wszystkie formalności podczas składnia PIT drogą elektroniczną są maksymalnie uproszczone. PIT online może być złożony zarówno na formularzach PIT 36l i PIT 39, jak i PIT-38 lub PIT 0. W wersji elektronicznej można złożyć również PIT 2 w celu odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy przez cały rok. Ponadto online można złożyć PIT 8c i PIT 4.

PIT przez Internet można złożyć również podczas rozliczenia z urzędem skarbowym po raz pierwszy. W tym przypadku konieczne jest podanie kwoty 0 w miejscu na przychód z roku poprzedniego, którego suma służy do weryfikacji tożsamości podatnika.

PIT online bez kolejek i wizyty w urzędzie i nie przez Profil Zaufany

PIT przez Internet składa się bez konieczności odbywania osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. W przypadku deklaracji w wersji papierowej konieczna jest osobista wizyta w urzędzie w celu złożenia podpisu. EPIT jest rozliczany bez podpisu własnoręcznego, gdyż jego weryfikacja odbywa się drogą elektroniczną. Dzięki temu formularz dostarcza się do urzędu bez stania w długich kolejkach i brania urlopu w godzinach pracy urzędu. Każdy podatnik może przesłać PIT przez Internet o dowolnej porze dnia i nocy. Wystarczy, że przygotuje formularz, a jego wysłanie będzie możliwe nawet w nocy w trakcie weekendu. Takie rozwiązanie sprawia, że złożenie deklaracji podatkowej za ubiegły rok w terminie jest łatwiejsze. Można ja wysłać nawet ostatniego dnia na kilka minut przed północą, gdy urzędy skarbowe są już zamknięte i nie przyjmują interesantów.

Prawidłowe rozliczenie już za pierwszym razem

Elektroniczne deklaracje podatkowe rzadziej zawierają błędy. W porównaniu do papierowych odpowiedników ePIT zwykle jest wypełniony poprawnie, gdyż jego uzupełnienie wymaga przepisania poszczególnych rubryk z PIT-11 w odpowiednie miejsca. Podatnicy mogą się pomylić, zwłaszcza gdy muszą zsumować kwoty z kilku formularzy. W elektronicznym formularzu można skorzystać z automatycznego obliczania kwot w PIT dzięki programom do wypełniania formularzy. Program do PIT generuje gotowy formularz, który można przesłać bezpośrednio do urzędu.

Jeśli chcesz złożyć PIT 36 e PIT program ułatwi Ci przygotowanie poprawnego rozliczenia, nawet gdy nie znasz przepisów prawa podatkowego w Polsce. Kreator umożliwia tworzenie formularza krok po kroku. Wyświetla pytania, które pomagają wybrać odpowiedni formularz PIT, a następnie uzupełnić w nim wszystkie wymagane pola. Pytania polegają na przepisywaniu kwot ze wskazanych pól na PIT-11. Dodatkowo pomagają uzupełnić formularz, w którym wykazuje się prawo do ulg i odliczeń. Uzupełnienie całego PIT wymaga jedynie przeniesienia danych z posiadanego formularza do kreatora. Kreator po uzupełnieniu wszystkich informacji automatycznie wygeneruje PIT, który może trafić do urzędu skarbowego.

Ewentualne błędy w rozliczeniu z użyciem programu do PIT pojawiają się na skutek niepoprawnego przeniesienia kwot z PIT-11 do programu. Dokonanie korekty formularza również jest możliwe z użyciem programu. Wystarczy poprawić w nim wymagane pola, a następnie ponownie wygenerować formularz i przesłać go do urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie jest najszybsze i najmniej kosztowne.