Recepta online – ile kosztuje i jak ją otrzymać?

Recepta online — wygodna recepta do zrealizowania w dowolnej aptece!

E-recepta jest elektroniczną formą tradycyjnej, papierowej recepty. Teraz nie musisz stawiać się w gabinecie lekarskim, aby otrzymać receptę, a potrzebne leki możesz mieć bez wychodzenia z domu! 

Czym jest e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta?

Od dnia 1 stycznia 2020 roku każda apteka w Polsce zobowiązana jest to obsługi systemu recept online. W tym samym miesiącu weszła w życie ustawa, która wprowadza obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Wystawianie recept online jest bardzo proste i wygodne. Poza tym recepta online ma wiele zalet. Nie grozi ci na przykład zgubienie recepty. Masz też gwarancję, że otrzymasz właściwy lek, bo e-recepta jest zawsze czytelna. Przepisane leki możesz wykupić w każdej aptece w Polsce. Warto również założyć Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki niemu personel medyczny ma wgląd do dokumentacji medycznej pacjenta i całej historii leczenia. W Internetowym Koncie Pacjenta możesz również sprawdzić, z jaką częstotliwością należy przyjmować dany lek, a także podejrzeć skierowania do specjalistów czy na badania diagnostyczne. 

Jak otrzymać receptę online?

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim jest wystawiana recepta w formie elektronicznej. E-recepta online może również zostać wystawiona podczas konsultacji telefonicznej lub wizyty online. Do realizacji recepty potrzebny jest jedynie kod recepty i numer PESEL. Kod można otrzymać jako wiadomość SMS. Czas realizacji recepty liczony jest od daty wystawienia e-recepty. Zazwyczaj ważna jest ona 30 dni od daty wystawienia. Jednak istnieją od tej reguły pewne odstępstwa. W przypadku antybiotyków recepta ważna jest 7 dni. Przepisane leki można wykupić w różnych aptekach.

Co potrzeba by lekarz mógł wystawić receptę online?

Lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego w gabinecie lub konsultacji online. Musi on wiedzieć, jakie są aktualnie przyjmowane leki przez pacjenta oraz poznać jego historię chorobową i ewentualne uczulenia. E-recepta może być wystawiona także na tabletki antykoncepcyjne, ale w takim wypadku lekarz może poprosić o wgląd do wyników aktualnych badań ginekologicznych.

Jaka jest cena recepty online?

Wiesz już jak otrzymać receptę online. Teraz być może się zastanawiasz, jaka jest cena recepty online. Elektroniczna recepta jest właściwe za darmo. Jedyne koszty, jakie ponosi pacjent to konsultacja lekarska i ewentualnie koszty wysyłki leku, jeśli zamawiasz go przez Internet z dostawą do domu. Recepta online to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie swój czas i wygodę!