Alergeny pokarmowe

Alergię, czyli anafilaksję może wywołać niemal wszystko. Do najczęstszych takich produktów spożywczych zaliczyć można przede wszystkim mleko krowie, białko jaja kurzego, orzeszki ziemne oraz ryby morskie i skorupiaki. Głównym czynnikiem wpływającym na przebieg danej alergii jest przede wszystkim wiek oraz częstotliwość codziennego spożycia danego produktu. Na co szczególnie uważać – o tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Alergeny pokarmowe u dzieci

Niezależnie od tego ile mamy lat, nasz organizm może zareagować na dany produkt anafilaksją. Szczególnie warto zwrócić uwagę na małe dzieci, u których alergia pokarmowa może występować pod postacią wysypek, bolących i zaognionych stanów zapalnych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Wiek dziecka a alergia

U najmłodszych dzieci uczulenie na alergeny pokarmowe najczęściej wywołuje białko mleka, białko jajka kurzego oraz orzechy arachidowe. Naukowcy zauważyli, że na przestrzeni kilku lat można zaobserwować obniżenie granicy wieku, w którym zaczynają pojawiać się charakterystyczne objawy dla alergii. Jeśli stany zapalne występują często, warto skorzystać z pomocy nie tylko dermatologa, ale również dietetyka. Nie zapomnijmy również o odpowiedniej pielęgnacji skóry z AZS lub innymi problemami skórnymi wywołanymi przez alergen pokarmowy. Szczególnie poleca się stosowanie hipoalergicznego mydła z prebiotykami.

Oprócz wieku oraz częstotliwości spożywania danego produktu, warto wspomnieć również o położeniu geograficznym danego regionu. Uczulenie na białka mleka czy kurze są powszechne na całym świecie, jednak w zależności od tego jakie produkty uznawane są w danej części świata za regionalny przysmak, liczba osób uczulonych na dany produkt może być większa niż gdziekolwiek indziej. Dajmy na ten przykład Skandynawię, gdzie uczulenie na mięso ryb morskich jest dużo większym problemem niż w Polsce. Podobnie sprawa ma się w przypadku krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie przede wszystkim alergię wywołują skorupiaki.

Pamiętajmy, że anafilaksję może wywołać jakikolwiek pokarm. Poniżej przygotowaliśmy listę kilkunastu produktów, które najczęściej sprawiają, że pojawiają się objawy alergii. Dzięki niej będzie mógł łatwiej określić co spowodowało wysypkę lub inny skutek spożycia danego produktu.

  1. DWUTLENEK SIARKI (siarczyny, E 220-E 227 – objawy uogólnionej reakcji alergicznej najczęściej mają postać skurczu oskrzeli lub wstrząsu anafilaktycznego.
  2. JAJKA – objawy alergiczne mogą mieć gwałtowny przebieg aż do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Tolerancja na białka mleka u większości uczulonych dzieci rozwija się do wieku szkolnego.
  3. ŁUBIN – może wywołać reakcje alergiczne głównie z objawami ze strony układu oddechowego.
  4. MIĘCZAKI – może wywołać gwałtowną, potencjalnie zagrażającą życiu reakcję alergiczną.
  5. MLEKO – w przypadku najmłodszych dzieci uczulonych na białka mleka może wywoływać gwałtowne objawy uogólnionej reakcji alergicznej aż do pełnoobjawowego wstrząsu anafilaktycznego.
  6. ORZECHY – alergia na orzechy arachidowe utrzymuje się przez kilkanaście lat
    a nawet przez całe życie. Obserwuje się narastanie częstości alergii na ten produkt oraz obniżanie granicy wiekowej uczulonych dzieci.
  7. RYBY – mogą wywoływać ciężkie objawy alergiczne aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. Alergia na ryby z reguły utrzymuje się przez kilkanaście lat a nawet jeszcze dłużej.
  8. SKORUPIAKI – kraby, homary, krewetki.
  9. SOJA – Reakcje alergiczne na soję są relatywnie rzadkie, zwłaszcza w krajach europejskich, w przeciwieństwie do obszarów azjatyckich.
  10. ZBOŻA ZAWIERAJĄCE GLUTEN – alergia na gluten, w przeciwieństwie do celiakii opartej na innym mechanizmie immunologicznym, występuję relatywnie rzadko.
  11. ZIARNA SEZAMU – rzadko, ale może być przyczyną ciężkich reakcji anafilaktycznych.

Produkty przez nas przedstawione są najistotniejszymi przyczynami alergii. Przy pierwszym kontakcie z danym produktem mówimy o spotkaniu uczulającym, następne spożycie ma już charakter wyzwalający objawy rekacji alergicznej. Jeśli objawy są mocno nasilone, mówimy wtedy o wstrząsie anafilaktycznym. W tym przypadku należy jak najszybciej podać odpowiedni środek farmakologiczny, który uratuje życie chorego.