Dlaczego mleko jest białe

Istnieje wiele pytań, na które tylko niewiele osób zna odpowiedź. Jeśli chcesz zabłysnąć wśród znajomych powinieneś wiedzieć dlaczego mleko jest białe! Oczywiście nie tylko dorośli ludzie głowią się nad takimi sprawami. Małe dzieci poznające dopiero świat są ciekawe wszystkiego, również tego dlaczego dana rzecz jest w takim a nie innym kolorze. Odpowiedź „Bo tak” ich nie usatysfakcjonuje. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najważniejsze pytania, które nie mają oczywistej odpowiedzi. Zapoznaj się z naszym artykułem i dziel się swoją wiedzą z innymi.

Dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli?

Każdy pamięta wierszyk Jana Brzechwy „Na straganie” gdzie od cebuli stronił burak, który wykręcał się słowami „Bo przy pani wszyscy płaczą.” Skąd jednak wydziela się specyficzny zapach i dlaczego nasze oczy zachodzą łzami? Za wszystko odpowiedzialny jest gaz wydzielający się z warzywa, gdy zostanie ono przekrojone. W momencie połączenia się z powietrzem i dotarcia do oczu osadza się w płynie łzowym i powoduje powstanie w nich kwasu siarkowego. Jest to niezaprzeczalnie bardzo drażniąca substancja, której nasz organizm próbuje się pozbyć poprzez rozcieńczenie i produkcję łez. Do najpopularniejszych sposób radzenia sobie z uciążliwym zapachem jest zasłanianie oczu goglami lub oddychanie przez nos podczas krojenia. Dzięki temu powietrze rozprasza unoszący się gaz i nie dociera on do naszych oczu. Najlepszą ochroną przed mimowolnym płakaniem jest krojenie cebuli w goglach lub oddychanie przez usta – w ten sposób powietrze rozproszy unoszący się gaz, który nie będzie mógł dotrzeć do oczu.

Białe mleko

Skąd się wziął jego kolor? Bo przecież nie od zielonek trawy, czy paszy, którą są karmione krowy lub kozy. Otóż za wszystko odpowiedzialny jest główny składnik mleka – kazeina. W połączeniu z wodą i tłuszczem tworzy ona stryktury zwane micelami, a ponieważ tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie tylko tworzy na jego powierzchni krople – światło odbijające się i załamujące sprawia, że ludzie oko odbiera je jako biały odcień. Ciekawostką jest fakt, że po zamrożeniu mleko zmienia swój kolor na żółty, a jest to związane z naruszeniem struktury białek i tłuszczy za sprawą niskiej temperatury. Warto też dodać, że mleko – jak zauważa stomatolog z Opola – ma niski potencjał próchnicotwórczy.