Kuchnia gruzińska

Synonimami kuchni gruzińskiej jest wyrazisty smak, duże porcje oraz prostota i niska cena produktów. Porcje serwowane w Gruzji są ogromne, a ich cena niejednokrotnie jest bardzo niska. Jakie smaki serwuje nam kuchnia Batumi, gór Kaukazu oraz Tbilisi?

Podróżując po Gruzji na mapie smaków nie powinno zabraknąć dwóch potraw, z których słynie ten kraj. Mowa tutaj o plackach chaczapuri ora pierogów chinkali. Każde z tych dań może być podawane w towarzystwie najróżniejszych dodatków.

Chaczapuri andżarskie

Odmian chaczapuri istnieje wiele. To jak brzmi jego nazwa zależy przede wszystkim od dodatków, które się w nim znajdują. I tak możemy mówić o chaczapuri:

  • imeruli – ser znajduje się w środku,
  • megruli – ser znajduje się na zewnątrz,
  • andżaruli – w kształcie łódki, gdzie ser rozlewa się na wierzchu razem z jajkiem i kawałkiem masła.

Podobno chaczapuri andżaruli można zjeść jedynie w Andżarii – regionie nad Morzem Czarnym, jednak warto przejrzeć lokalne knajpy podczas pobytu w Gruzji i sprawdzić, czy gdzieś nie zjemy tego wyjątkowego przysmaku.

Danie to na pewno sprawdzi się jako starter czy dodatek do mięsa, duszonych warzyw czy jako szybka przekąska w czasie podróży. Uwierzcie na słowo, że na zimno placuszki te smakują równie dobrze!

Chinkali

Niepozorne pierożki w kształcie sakiewek skrywają w sobie wszystko to co najlepsze. Ich zawartość może się różnić, jednak do tych najbardziej popularnych należą chinkali z mięsem. Oprócz tego restauracje serwują je w wersji wege z grzybami, serem i ziemniakami. Zdarza się natrafić na pierożki nadziewane łososiem.

Sam smak to nie wszystko! Chinkali należy jeść w poprawny sposób. To znaczy jak? Klasyczny pierożek wypełniony jest do góry mięsem przyprawionym kolendrą. To ona podczas gotowania puszcza swoisty sok. W ten sposób powstaje rosołek. Sztuka jedzenia chinkali polega na złapaniu odpowiednio sakiewki za najtwardszą część, czyli tak zwany dzióbek. Następnie wysysamy rosół, a następnie spożywamy pieroga z nadzieniem.

Sulguni

Oprócz dwóch znanych na niemal całym świecie przysmaków kuchni gruzińskiej jakimi jest chinkali i chaczapuri można spotkać w restauracjach sulguni. Jest to nic innego jak zapiekany ser, który z wyglądu przypomina raczej deser crème brûlée.

Kuchnia gruzińska to przede wszystkim spora liczba sera, placków i chleba. Ale nie oznacza to, że mięsożercy się nie nasycą! Świetną propozycją dań są szaszłyki lub kurczak w gęstym sosie czosnkowym.

Czurczuchela

Gruzja to nie tylko sycące potrawy, ale również słodkości, których nie spotkamy u nas. Czurczuchela to połączenie deseru ze zdrową przekąską, szczególnie smaczna podczas podróży. Tę wyjątkową przekąskę przygotowuje się z orzechów i kiślu zazwyczaj winogronowego, a następnie ususzone.

Oprócz tego możemy spróbować pelamushi, czyli coś pomiędzy galaretką, budyniem i dżemem winogronowym. Całość posypana jest orzechami włoskimi.