Produkcja sera. Jak wyglądają poszczególne etapy?

Ser to jeden z podstawowych produktów, z których korzystamy w kuchni. Na stałe wpisał się w nasze codzienne menu i pojawia się zarówno na kanapkach, jak i w wielu tradycyjnych daniach. W sklepach dostępne są jego różne rodzaje, a większość z nas ma swój ulubiony. Mało kto zastanawia się jednak, jak produkuje się sery i czemu zawdzięczają one swoją różnorodność.

Jak powstaje ser, czyli wstępne etapy produkcji

Zanim na naszym stole pojawi się gotowy produkt, mleko musi przejść długi proces – różny w zależności od gatunku sera. Na początku wyrównuje się zawartość tłuszczu w mleku, co powszechnie nazywane jest normalizacją, a następnie mleko pasteryzuje, dzięki czemu się nie psuje. Na następnym etapie produkcji do płynu dodaje się bakterie charakterystyczne dla danego rodzaju sera – jedne powodują, że ser się zbija, inne odpowiedzialne są za powstawanie w nim ok (popularnie zwanych dziurami). W przypadku serów podpuszczkowych, do mleka dokładana jest podpuszczka.

Dojrzewanie, czyli zanim na stół trafi ser

Produkcja sera kończy się etapem zwanym dojrzewaniem. To wtedy bakterie i grzyby rozkładają laktozę do kwasu mlekowego oraz hydrolizują tłuszcze – ser powoli nabiera charakterystycznego dla siebie smaku i zapachu. Niektóre sery są pikantne, inne słodkie, słone lub łagodne, jeszcze inne mają posmak ziołowy albo dodatkowo są poddawane procesowi wędzenia. Gotowe serwowane są samodzielnie, dodawane do pizzy i lasagne, podawane jako dodatek na różne rodzaje chleba. Smaczne i różnorodne stanowią jeden z podstawowych produktów w naszym menu.