Co jeść na kaca

Każdy kto spożywał alkohol chociaż raz w życiu doświadczył kaca. Pojawia się on wtedy, gdy przesadziliśmy z alkoholem, a nasz organizm próbuje się go pozbyć. I chociaż chcielibyśmy pozbyć się go jak najszybciej, bardzo często zmagamy się z nim cały dzień. Ale spokojnie, istnieje kilka sposób na złagodzenie dotkliwych objawów takich jak: bóle głowy, mdłości lub nieprzyjemny posmak w ustach. Nim wybierzesz się na kolejną imprezę, zapoznaj się z naszym przewodnikiem jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach, gdy kac nie daje ci żyć.

Kac na drugi dzień

Jeśli usłyszałeś, że kac jest karą za spożywanie alkoholu możesz zapomnieć o tym zdaniu. Kac to nic innego jak naturalny proces chemiczny, podczas którego dochodzi do rozłożenia alkoholu w naszym organizmie. Podczas trawienia zalegającej substancji dochodzi do wytrącenia się aldehydu octowego. To on jest odpowiedzialny za złe samopoczucie i bóle głowy. Tak długo jak nasza wątrobą nie poradzi sobie z jego usunięciem, tak długo będziemy się męczyć. Na szczęście istnieją sposoby na przyspieszenie tego pocesu.

Co pić na kacu

Główną przyczyną kaca jest odwodnienie, ponieważ alkohol sprawia, że zostaje zaburzona nasza gospodarka wodna. Organizm wydala za dużo płynów przez co następnego dnia dokucza nam odwodnienie, dlatego też najlepszym lekarstwem na kaca jest woda. Wiele osób zaczyna już ją pić w momencie spożywania alkoholu, by ten się lepiej wchłaniał. Najlepiej postawić na wodę mineralną z dodatkiem soku z cytryny. Witamina C ułatwia trawienie alkoholu i ma dobry wpływ na nasze samopoczucie.

Równie dobrym remedium będzie również kefir, ponieważ przyspiesza on wchłanianie cukru. Oprócz tego możemy spróbować wypić czysty sok pomidorowy lub mleko z miodem.

Co jeść na kaca

Samo zaspokajanie pragnienia nie wystarczy, musisz pamiętać również o śniadaniu, które postawi cię na nogi. Na samym początku postaw na owoce takie jak winogrono lub banan. Główna część śniadania powinna być przede wszystkim lekkostrawna, ponieważ alkohol podrażnia żołądek. Zdecydowanie najlepszym daniem będą jajka na miękko. Są one bogate w łatwo przyswajalne białko oraz cysteinę, a to ona pomaga w usuwaniu toksyn z naszego organizmu oraz przyspiesza metabolizm.

Nie ma chyba lepszego lekarstwa na dolegliwości związane z kacem niż niezbyt tłusty rosół. On również jest bogaty w cysteinę. Oprócz tego możesz zdecydować się na kwaśną zupę taką jak ogórkowa lub żurek. Każda z nich uzupełni sód oraz potas. Taki obiad odrazu powinien postawić nas na nogi.

Czy istnieje idealne remedium na kaca? Tylko jedno – nie przesadzać z alkoholem.