Jak znaleźć dobrego adwokata

Z wyborem dobrego adwokata, jest jak z wyborem odpowiednich butów. Czasami trzeba się nachodzić, by znaleźć osobę, która pomoże nam rozwiązać problem. W trakcie poszukiwań warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mogą mieć spore znaczenie podczas podejmowania ostatecznej decyzji. O czym powinieneś wiedzieć przed kontaktem z adwokatem? Czy musisz zabrać ze sobą konkretne dokumenty? Dowiedź się tego wszystkiego z naszego wpisu.

Jak wybrać adwokata

Kiedy decydujemy się na poszukiwanie odpowiedniego adwokata nasze pierwsze kroki kierujemy w stronę rodziny lub przyjaciół. Podczas takich rozmów starajmy się dowiedzieć czym na co dzień zajmuje się dany adwokat oraz jaka gałęź prawa jest jego domeną. Pamiętaj, że jeśli Twoja sprawa potrzebuje konkretnej pomocy, najlepiej znaleźć osobę o danej specjalizacji. Oprócz wypytywania zaufanych osób możesz spróbować szukać informacji na forach lub stronach poświęconych opiniom dotyczącym adwokatom i prawnikom.

Kiedy masz już wybraną osobę, należy zastanowić się na co szczególnie zwrócić uwagę, by móc podjąć szybko dobrą decyzję. Pamiętaj, że obecnie wiele kancelarii posiada rozbudowane strony internetowe posiadające wszystkie najważniejsze informacje. Twoja uwaga powinna skupić się przede wszystkim na:

  • doświadczeniu oraz latach pracy w zawodzie – im dłuższy staż pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że adwokat miał okazję zetknąć się z większą i bardziej różnorodną liczbą spraw,
  • opinie klientów dotyczące prowadzonych przez konkretnego adwokata spraw,
  • specjalizacje oraz zakres wsparcia.

Dobry adwokat to osoba przede wszystkim skuteczna i rzetelna. Musi on być również osobą empatyczną, ponieważ jego empatia i pomocna dłoń mogą okazać się potrzebne. Szczególnie w ciężkich sprawach dotyczących prawa rodzinnego. Musisz wiedzieć, że mimo dobrych opinii oraz obycia w podobnych sprawach, adwokat może nie potrafić osiągnąć zamierzonego efektu. W polskim prawodawstwie to Sąd podejmuje ostateczną decyzję i mimo starań, jego decyzja może być sprzeczna z tym czego oczekiwaliśmy.

Pierwsze spotkanie z adwokatem

Nim dojdzie do pierwszego spotkania, warto upewnić się, że znamy kwotę wynagrodzenia za pierwszą konsultację – czasami kancelarie nie pobierają opłat za pierwsze spotkanie. Oprócz tego dowiedź się jakie dokumenty będą niezbędne, by móc ocenić, czy dany adwokat będzie w stanie Ci pomóc.

W Twojej kwestii powinno leżeć zanotowanie najważniejszych faktów związanych ze sprawą. Daty, osoby obecne przy wydarzeniu oraz obecny stan. Jeśli posiadasz zdjęcia, zapis korespondencji mailowej oraz wszelkiego rodzaju umowy, je również ze sobą zabierz. Możesz również przygotować listę z nazwiskami potencjalnych świadków, którzy będą zeznawać w Twojej sprawie.

Zatem co zrobić by znaleźć dobrego prawnika? Przede wszystkim kierować się podczas poszukiwań jego doświadczeniem oraz latami praktyki. Nie kieruj się przede wszystkim ceną za konsultację, ponieważ im lepszy prawnik z dobrą skutecznością, tym wyższe będzie jego wynagrodzenie.

Pamiętaj, że musisz dobrze dogadywać się ze swoimi adwokatem, ponieważ spędzisz z nim czasami długie godziny.