Mołdawia winem płynie

Jest jednym z największych światowych eksporterów wina – to produkt, który Mołdawia najczęściej wysyła za granicę. W tym małym, urokliwym kraju, dla wielu wciąż będącym zagadką, powstają wina swoją jakością dorównujące włoskim trunkom. Stare porzekadło mówi, że Mołdawia winem płynie.

Warunki naturalne

Klimatyczne miasteczka i rozległe winnice to obraz, jaki rozpościera się przed oczami zwiedzających. Dzięki świetnym warunkom naturalnym – najlepszym glebom w Europie – Mołdawia może hodować różnorodne gatunki winorośli. Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy skorzystali z okazji i zaczęli parać się profesją, dzięki której całe pokolenia mają zapewniony byt oraz miejsce w dziejach Starego Kontynentu.

Bogata tradycja

Mołdawia to państwo, w którym tradycja opiera się na wypasie owiec i zwyczajach pasterskich. Choć jej niewielka powierzchnia na to nie wskazuje, jest to kraj o bogatym folklorze. Winiarnie sięgają jeszcze czasów antycznych, kiedy to Mołdawia była prowincją uznawaną przez Rzymian za najlepszego dostarczyciela cudownego nektaru.

Złote wino

Wino jest tam skarbem narodowym, a domowe receptury przekazywane są z dziada pradziada – nikogo nie dziwi fakt, że niemal wszystkie domostwa produkują je na własne potrzeby. Wszak wino nie jest alkoholem, a elementem tradycji i tożsamości narodowej każdego Mołdawianina. Gdzie okiem sięgnąć, widać pnącą się latorośl, która jest darem dla tego małego narodu.