Odbiór domu od dewelopera

Kupno domu lub mieszkania wiąże się z ogromnym stresem. Musimy pamiętać o wielu rzeczach, w tym o odbiorze technicznym, podczas którego bardzo łatwo jest przegapić usterki nie widoczne na pierwszy rzut oka. Sprawdź na co należy zwrócić uwagę podczas odbioru domu od dewelopera.

Dom od dewelopera – na co zwrócić uwagę 

Decydując się na kupno domu od dewelopera, powinniśmy zdawać sobie sprawę z możliwości poprawienia wszelkich wad na koszt dewelopera. Odbiór techniczny domu odbywa się podczas wpłacenia ostatniej raty. Jest to równoznaczne z ponoszeniem przez inwestora wszystkich opłat eksploatacyjnych. 

Dla dewelopera niezwykle istotną kwestią będzie wywiązanie się z umowy jak najszybciej. W praktyce oznacza to, że będzie on chciał usunąć usterki i przyjąć protokół w krótkim czasie. Deweloperzy są  zobowiązani w przeciągu 14 dni odpowiedzieć na oświadczenie wskazujące wady, które należy niezwłocznie naprawić. Nie oznacza to, że wszystkie wskazane przez fachowca usterki, zostaną uznane przez dewelopera i usunięte w przeciągu 30 dni. 

Warto pamiętać o tym, że deweloper ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Sprzęty takie jak – kocioł c.o. lub drzwi, stanowią wyposażenie domu z roczną gwarancją, dlatego problemy z nimi związane, mogą nie zostać uznane jako usterki do naprawy. Podczas odbioru domu z fachowcem należy zwrócić również uwagę na porządek i czystość utrzymaną w przekazywanej nieruchomości. Resztki tynku czy silikonu powinny zostać usunięte. 

Odbiór techniczny domu 

Czy wiesz w jakim standardzie powinna być przekazana Twoja nieruchomość? Jeśli nie, koniecznie sprawdź umowę podpisaną z deweloperem. To w niej powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje związane z inwestycją:

  • jakie materiały zostały użyte do budowy, 
  • co zaliczamy do wyposażenia lokalu, klatki schodowej i otoczenia domu.

Pamiętaj, że im bardziej szczegółowe informacje zawarte w umowie, tym sprawniej przejdziesz przez odbiór techniczny domu. W ogólnych przepisach prawa budowlanego nie ma jasno określonej definicji stanu deweloperskiego. Z tego też powodu dokładnie przyjrzyj się zapisom zawartym w umowie. 

Deweloperzy szczególnie lubią naginać zasady, jeśli chodzi o wykorzystane materiały podczas budowy nieruchomości. Często prospekt informacyjny mówi o surowcach wysokiej jakości, jednak w umowie zamieszczone są punkty, z których wynika, że dopuszcza się inne rozwiązanie, w tym tańsze i gorsze materiały. W praktyce oznacza to, że inwestor nie będzie mógł wnieść reklamacji, jeśli standard wykonania będzie inny niż zakładał na początku. 

Przed odbiorem domu przygotuj swój własny plan mieszkania wraz ze schematami instalacji (elektrycznej, sanitarnej), które będą jasno określać miejsca odbioru gniazd elektrycznych, włączników, punktów świetlnych, wprowadzanej wody wraz z odpływami etc. Dzięki tak przygotowanemu schematowi, wszystkie uwagi będziesz mógł od razu umieścić na nim.

Inspektor nadzoru inwestorskiego – dlaczego powinieneś go zatrudnić

Z pewnością zadawałeś sobie różne pytania na początku swojej drogi związanej z nabyciem nieruchomości. Szukając odpowiedzi na pytanie Jak kupić dom, możesz być zaskoczony, gdy przeczytasz o tym, że koniecznie powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty. Dzięki wyspecjalizowanemu inspektorowi nadzoru unikniesz nieporozumień oraz dodatkowych kosztów związanych z naprawą usterek na własną rękę.