Odbiór techniczny mieszkania

Podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera należy pamiętać, że nie jest to jedynie formalność, po której będziemy mogli od razu zacząć urządzać swoje cztery kąty. A tym bardziej, żę niezwykle rzadko kiedy udaje się wejść do mieszkania, które nie ma żadnych niedoróbek. Niestety, jeśli coś zostanie przez nas przeoczone w trakcie odbioru, będziemy musieli naprawić to na własną rękę. Oznacza to dodatkowe koszta i nerwy, na które wiele osób nie stać. 

Właśnie dlatego tak ważne jest, by skorzystać z pomocy profesjonalistów znających się na tym co robią. Uwierz nam, że odbiór mieszkania z inżynierem to świetny pomysł. 

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Zacznijmy od tego, czym jest odbiór techniczny mieszkania. W skrócie to nic innego jak sprawdzenie technicznego stanu danego mieszkania. Odbywa się ono zazwyczaj w okresie między uzyskaniem od dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku a podpisaniem umowy przenoszącej własność na nabywcę. Co ważne, jest to działania umocowane prawnie, przez co deweloper musi wykonać je według ściśle określonych zasad. 

Nabywca musi zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie odbioru niezwykle ważne jest sprawdzenie wszystkich elementów, które zobowiązał się wykonać deweloper. Dobrze jest mieć przy sobie podczas takiego spotkania rzuty oraz umowę, by dowieść czy standard mieszkania został zachowany. Jeśli coś się nie zgadza, należy wezwać dewelopera do poprawy lub usunięcia niedociągnięć. 

Odbiory mieszkań w Poznaniu zakończone zostają protokołem zawierającym szczegółowe informacje o mankamentach, które muszą zostać poprawione. Należy pamiętać o tym, że deweloper ma 14 dni na zdecydowanie o tym, czy zgadza się naprawić wyrządzone szkody, czy też nie. Jeśli tak, a tak bywa najczęściej, ma on 30 dni na wprowadzenie zmian w życie. 

Podczas odbioru technicznego oprócz dewelopera i nabywcy może brać udział również specjalista, inżynier, który doradzi nabywcy i wskaże mu błędy, na które należy uważać. 

Odbiór kluczy – kiedy je dostaniemy

Wydawać by się mogło, że odbiór kluczy do mieszkania to to samo co techniczny odbiór mieszkania, jednak nic bardziej mylnego. Oczywiście obie sytuacje mogą mieć miejsce równocześnie, ale nie muszą. 

Jeśli nabywcy zostaną przekazane klucze, oznacza to, że wchodzi on w posiadanie lokalu, a co za tym idzie – wszystkie liczniki przepisuje się na niego, a deweloper nie może już wejść na teren mieszkania bez pozwolenia właściciela. Pamiętaj, że posiadanie lokalu nie równa się przekazaniu prawa własności, ponieważ to odbywa się dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. 

Odbiór techniczny nowego mieszkania

Dlaczego najlepszy rozwiązaniem podczas odbioru technicznego jest skorzystanie z pomocy specjalisty? Ponieważ odbiór z inżynierem to gwarancja wejścia do odpowiednio przygotowanego mieszkania przez dewelopera. 

Zakup mieszkania bywa bardzo wyczerpujący, ponieważ wiąże się z nim wiele problemów. I kiedy myślimy już tylko o tym by zacząć układać panele i malować ściany, pojawia się nad naszą głową, niczym czarna chmura, myśl o odbiorze mieszkania. 

Podekscytowanie związane ze zbliżającym się remontem oraz wyczekiwanym wprowadzeniem się, często biorą górę. Odbiór mieszkania w Poznaniu powinien przebiegać na chłodno i pod czujnym okiem specjalisty, który będzie czuwać nad technicznymi sprawami, gdy my będziemy mogli zacząć marzyć o kolorze mebli w kuchni. 

Poznań to piękne miasto wielu możliwości, decydując się na zakup mieszkania tutaj należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu się. Odbiór mieszkania mimo swoich plusów, posiada również wiele minusów, który należy wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że chodzi przede wszystkim o to, abyś Ty był zadowolony z efektów.