Plan dietetyczny – jak do niego podejść?

Z planu dietetycznego korzysta coraz więcej osób. Zdają sobie bowiem one sprawę, że chcąc osiągnąć konkretny cel sylwetkowy — zrzucenie kilogramów, ich przybranie, budowę mięśni, zwiększenie siły, czy też zdrowotny, musimy uważać na to, co jemy. 

Plan diety — dlaczego go potrzebujesz?

Plan treningowy to nie wszystko, aby osiągnąć konkretny cel sylwetkowy. Możesz wylewać z siebie siódme poty na siłowni, codziennie przeznaczać na aktywność fizyczną godzinę i więcej, ale jeśli nie towarzyszy ci odpowiedni plan żywieniowy, rezultaty będą dalekie od oczekiwań. Dlaczego? Bo 80% sukcesu w takim przypadku to skuteczna dieta, a tylko (albo aż) 20% to ćwiczenia. Planów żywieniowych potrzebujesz, aby dostarczać organizmowi dokładnie tych składników odżywczych, których on potrzebuje. W planie dietetycznym uwzględnia się odpowiedni rozkład między tłuszczami, węglowodanami, białkiem, rodzaj posiłków gwarantujących odpowiednie dopasowanie do momentów aktywności itd. 

Jakie zalety mają plany dietetyczne?

Odpowiedni plan dietetyczny pozwala ci jeść świadomie i lepiej panować nad tym, co znajduje się na twoim talerzu. Do planów dietetycznych nie należy podchodzić jako do czegoś, co ma być karą, ale pomocą. Dzięki połączeniu aktywności fizycznej i odpowiednio przygotowanej diety możesz znaczeni szybciej docierać do oczekiwanych rezultatów. Istotne jest także to, że diety stosowane świadomie zwiększają twoją siłę przed treningiem, pomagają szybciej się regenerować po nim. Sprawiają także, że twój układ pokarmowy pracuje lepiej, efektywniej, bardziej sprawnie. 

Indywidualny plan uwzględnia nie tylko plany budowy sylwetki czy zrzucania kilogramów, lecz także bierze się w nim pod uwagę wyjściowy stan konkretnej osoby, jej aktywność fizyczną, tryb życia, pracy, ilość snu, a także stan zdrowotny, który może mieć tutaj niemałe znaczenie. Tak jak plany treningowe mają cię popychać do przodu, tak ma robić to dieta. Dzięki planom uważniej patrzysz na to, co jesz. Masz coraz większą świadomość, co ci służy, a co nie. Stawiasz już po jakimś czasie na konkretne składniki, a inne już bez żadnych podpowiedzi samodzielnie wykluczasz, bo wiesz, że cenie służą. O to przede wszystkim chodzi w diecie: aby poznać własny organizm i znaleźć dla niego taki model żywienia, który sprawi, że na co dzień będziesz mieć coraz więcej energii, lepsze samopoczucie. Więcej dowiesz się tutaj: https://pomocnikodchudzania.pl/fabryka-sily-opinie/

Indywidualny plan dietetyczny 

Smaczna dieta to dopasowana dieta. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny przepis na skuteczną dietę. Każdy z nas jest inny, więc także i na naszych talerzach powinno lądować coś trochę innego. Plan dietetyczny powinien uwzględniać wywiad dotyczący stanu zdrowia, alergii pokarmowych, chórów przewlekłych itd. Koniecznie uwzględniać powinien cele treningowe, rodzaj uprawianej aktywności, jej częstotliwość. Indywidualne podejście jest tutaj kluczowe, ponieważ pozwala znaleźć optymalną ścieżkę łączącą styl życia, aktywność fizyczną i odżywianie. Tutaj nie chodzi o to, aby na siłę cię w całości zmieniać, bo można mieć w takiej sytuacji pewność, że po zakończeniu odchudzania wrócisz do starych nawyków. 

To właśnie indywidualne podejście i konstruowanie planów uwzględniające specyficzne potrzeby każdej jednostki sprawia, że dieta staje się stylem życia, uważność na jedzenie, na to z czego składają się posiłki, po prostu wchodzi w nawyk, a przestaje być tym, do czego się zmuszasz. Taka zmiana daje szansę na to, że zostanie ona z tobą na zawsze, a i efekty w postaci sylwetki będą nie tylko szybsze do osiągnięcia, ale i trwalsze.