Chleb z leczniczej dyni
O leczniczych właściwościach dyni wiadomo nie od dziś. To bogate w witaminy i minerały warzywo może zapobiec nowotworom, pomóc przy schorzeniach związanych z nadciśnieniem, a pestki dyni uchronią nas przed pasożytami. W tym wpisie przeczytacie o tym, jak połączyć życiodajne dobro wydobywane z dyni wraz z praktyczną formą samodzielnie wypiekanego chleba.
Składniki przepisu
Jak się pewnie domyślacie, zaczniemy od przygotowania wszystkich składników. Będziemy potrzebować:
- ½ małej dyni (mała to taka nieco większa od piłki do piłki ręcznej),
- 5 dag drożdży,
- ½ szklanki mleka,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 0,5 – 1 kg mąki pszennej (zależy ile dyni użyjemy)
- Białko
Mając wszystkie niezbędne naszej układance elementy, możemy zabrać się za przygotowanie ciasta pod wypiek.
Etapy przygotowania
-
W pierwszej kolejności zajmiemy się motywem przewodnim dzisiejszych zmagań – dynią. Należy ją rzecz jasna umyć, obrać, pozbawić pestek, a miąższ pokroić w kostkę i rozgotować z niewielką ilością wody. Rozgotowaną w ten sposób masę powinniśmy dokładnie odcedzić (najlepiej na sitku pozostawiając ją do dnia następnego). Następnie zmiksować lub dokładnie przetrzeć.
-
Mieszamy drożdże z łyżką cukru, mlekiem i łyżką mąki do uzyskania konsystencji kwaśnej śmietany. Odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 15 minut.
-
Mąkę przesiewamy, dodajemy resztę cukru, sól i dynię. Następnie dorzucamy wcześniej przygotowany rozczyn z drożdży i wyrabiamy od 5 do 10 minut, dodając trochę mąki, aby ciasto nie kleiło nam się do rąk. Z miękkiego i sprężystego ciasta formujemy kulkę i przykryte odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny.
-
Ponownie wyrabiając ciasto, możemy dodać pestki z dyni, ale nie jest to warunek konieczny. I tak będzie dobre :).
-
Formy smarujemy tłuszczem, obsypujemy bułką tartą i wkładamy do nich ciasto, pozwalając ponownie mu urosnąć przez 15 minut.
-
Przed pieczeniem smarujemy nasze ciasto rozmąconym w wodzie białkiem. Dla entuzjastów kulinarnych chwil uniesień proponujemy subtelnie okrasić całość pestkami z dyni.
-
Pieczemy 10 minut w 200, a następnie jeszcze 30 minut w 180 stopniach. Pod koniec nadajemy skórce niepowtarzalną chrupkość i połysk poprzez kolejne przesmarowanie chleba białkiem.
Et voilà ! Nasze cudo nie tylko świetnie wygląda, ale i smakuje wprost niebiańsko. Pełen wartości odżywczych oraz niezbędnych kalorii (w rozsądnych ilościach) chlebek winien być pulchny i delikatny. Chleb dyniowy idealnie sprawdza się jako podstawa do kanapek, ale i sam w sobie zachęca do jedzenia nawet bez niczego. Mamy nadzieję, że podczas przygotowywania tego specjału będziecie świetnie się bawić oraz cieszyć się smakiem efektu swoich zmagań :).