Chleb na zakwasie

Czy coś smakuje lepiej niż połączenie świeżego chleba, kostki pysznego żółtego sera oraz kufla piwa? Dla wszystkich fanów ciekawych połączeń, prezentujemy przepis na chleb na zakwasie. Śniadanie, czy kolacja bazująca na takim pieczywie z pewnością będzie smaczne. Oprócz smaku chleb na zakwasie jest również bardzo zdrowy.

Pieczywo

Pieczywo stanowi podstawę naszego jadłospisu, a węglowodany złożone znajdujące się w chlebie razowym stanowią ponad 50% zapotrzebowania dziennego na energię. Wybierając pieczywo zwróćmy uwagę na zawartość błonnika, który daje nam uczucie sytości, a dzięki temu nie czujemy głodu.

Jednak pieczywo może być również. główną przyczyną nadwagi. Stanie się tak wtedy, gdy przekroczymy dzienne zalecenie spożywania go lub wybierzemy nieodpowiedni asortyment.

Najzdrowszym pieczywem jest na ten na zakwasie. Bogaty w witaminę B, wypiekany z mąki pełnoziarnistej, która jest bogata w błonnik oraz składniki odżywcze. Pieczywo na zakwasie jest nie tylko pyszne, ale również długo zachowuje świeżość. Jedyną wadą, którą można mu zarzucić jest czas i wysiłek jaki musimy włożyć w przygotowanie go. Prawdziwy zakwas rośnie kilka dni, a ty musisz go doglądać. Z tego też powodu kupny chleb na zakwasie jest dużo droższy od pszennego. Ale spokojnie! Właśnie dlatego chcemy dać ci przepis, dzięki któremu będziesz mógł piec własny chleb!

Przepis na chleb na zakwasie

Przepis jest niezwykle prosty i przyjemny w wykonaniu, więc nie obawiaj się, że coś może pójść nie tak. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by włożyć w to serce, bo jak mawiały nasze babcie – tylko wtedy się nie popsuje.

Składniki:

  • 450 ml letniej wody,
  • 150 g zakwasu żytniego,
  • 7g soli,
  • 500 g mąki żytniej – typ 700,
  • pestki dyni, słonecznika,
  • wszelkiego rodzaju ziarna.

Do upieczenia chleba potrzebujemy prostokątnej foremki, najlepiej o wymiarach: 22 cm x 8 cm x 8 cm.

Sposób przygotowania:

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, jest przygotowanie foremki. Wysmaruj ją odrobiną oleju, a następnie wsyp mąkę białą, razową lub otręby i oprósz foremkę.

Następnie do miski wsypujemy mąkę, sól, ziarna i dodajemy zakwas. Przed dodaniem go wymieszaj go dokładnie. Kolejnym krokiem jest wlanie wody i wymieszanie łyżką całości na jednolitą masę. Powinna być ona gęsta i klejąca. Gotowe ciasto przełóż do foremki, możesz użyć do tego plastikowej lub drewnianej łyżki. Ciasto wygładź. Tak przygotowaną foremkę przykryj folią i odstaw na 4-5 godzin do wyrośnięcia.

Kiedy chleb odpoczywa my możemy zająć się dokarmianiem pozostałego zakwasu. Jego ilość powinna wynosić około 50 g. Jak dokarmić zakwas? Dodaj do niego 30 g mąki żytniej razowej oraz 30 g wody. Wszystko starannie wymieszaj. Całość przelej do słoika, a następnie odstaw go do lodówki do czasu, aż będziesz miał ochotę upiec nowy chleb.

Kiedy nasz chleb już wyrósł, powinien pozostawić około 1 centymetra wolnego miejsca od góry. Jeśli tak się nie stało, możesz zaczekać kolejną godzinę, jednak nie zalecane jest przedłużanie tego procesu, ponieważ chleb może wyjść zbyt kwaśny. Ciasto spryskaj delikatnie wodą i posyp je ziarnami do smaku. Piecz je przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 210 stopni Celsjusza.

Po upieczeniu nasz chleb wyjmujemy z foremki, spryskujemy wodą i odstawiamy do wystygnięcia.

Smacznego!