Chleb naan

Do najbardziej popularnych chlebków w Indiach należy płaskie pieczywo nazywane naan. Jest ono dodatkiem do dań typy curry, a można je wręcz uznać za sztućce. Tradycja indyjska mówi o jedzeniu wyłącznie prawą ręką dlatego tego typu chlebek może pomóc w dostarczaniu potrawy do ust. Jeśli marzy Ci się powie indyjskiej kultury, wystarczy, że samodzielnie wykonasz pieczywo i będziesz mógł cieszyć się przepysznymi daniami prosto z Indii.

Indyjskie chlebki

Czym tak właściwie jest chlebek naan? To nic innego jak placek drożdżowy na mące pszennej. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Oryginalnie przyrządza się go w specjalnych cylindrycznych piecach tandoor. Taki piec musi zostać nagrzany do bardzo wysokiej temperatury, ponieważ tylko dzięki temu nasze pieczywo szybko urośnie. Główną zaletą pieczenia w ten sposób chlebka naan jest powstała puszystość, miękkość w środku i spieczona skóra z wierzchu.

Oczywiście takiego efektu nie uda się nam uzyskać w domowych warunkach, jednak przy odpowiednim przygotowaniu zbliżymy się do pierwotnej wersji.

Takie pieczywo podajemy do dań na bazie sosów: curry, masala, korma czy hummus. Świetnie smakuje polany masłem czosnkowym z niewielką ilością kolendry. Pamiętajmy, że chlebki są najsmaczniejsze, gdy są świeże.

Naan przepis

Do przygotowania indyjskich chlebków naan potrzebujesz produktów dostępnych w każdym sklepie spożywczym.

Produkty:

  • pół łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • pół szklanki letniej wody
  • 1 łyżeczka świeżych drożdży
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki gęstego jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka oleju

Przygotowanie:

  1. Do dużej miski wsypujemy przesianą mąkę, dodajemy sól i drożdże, które rozpuszczamy w letniej wodzie z dodatkiem cukru. Całość mieszamy i dodajemy jogurt i tłuszcz. Zagniatamy miękkie i elastyczne ciasto, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce gdzie wyrośnie przez następną godzinę.
  2. Kiedy upłynęła godzina delikatnie zagniatamy ciasto, dzielimy je na 8 równych części. Każdą z nich rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy. Ciasto powinno mieć kształt okrągłego placka.
  3. Patelnię rozgrzewamy i nadal na mocnym ogniu układamy na niej placuszki. Ważne by placuszki się nie stykały. Pamiętaj, że patelnia ma być sucha, po około 1 minucie powinny zacząć pojawiać się bąble. Smaż chlebki z każdej strony po jednej minucie. Idealne pieczywo naan powinno mieć przyrumienione plamki.

Kiedy placuszek jest gotowy możesz posmarować go masłem czosnkowym lub podać w towarzystwie jakiegoś sosu.