Jak powstaje chleb?

Wypiekanie chleba wiązało się z przestrzeganiem uświęconych tradycją zasad, jednak współcześnie wygląd dzieży w nowocześnie wyposażonych piekarniach znacznie różni się od tej, która była wykonywana z drewna i opleciona metalową obręczą. 

Jak powstaje chleb? – etapy wstępne

Pierwszym etapem powstawania chleba jest sporządzenie kwasu chlebowego za pomocą naturalnej metody trójfazowej. Zachowując odpowiednie proporcje, łączy się żur, wodę, mąkę, sól oraz drożdże i poddaje się wymieszane składniki fermentacji. Następnie wyrób ciasta oraz obróbka ciasta są wykonywane przez specjalistyczne maszyny.

Co poprzedza wypiek chleba?

Najprościej mówiąc – pęcznienie ciasta. W koszykach wiklinowych są układane kęsy ciasta, które w odpowiedniej temperaturze (35-45°C) powinny wyrosnąć. Przeznaczony na ten proces czas waha się od 35 do 50 minut. Wyrośnięte kęsy ciasta trafiają do pieca na kolejne 35/50 minut. Chrupiące bochenki wyjmuje się z pieca za pomocą drewnianej łopaty.

Jak powstaje chleb? Długo. Jest to proces, który wymaga przestrzegania receptur i cierpliwości. Wypiekanie chleba od zawsze miało swój niepowtarzalny urok, ponieważ dzieża przechodziła z pokolenia na pokolenie i mówiło się, że jest „po ojcach”. Świadczy to o tym, że chleb w polskiej tradycji od wieków jest przedmiotem kultu.