Kuchnia gruzińska: poznaj pierogi chinkali
Gruzja, leżąca w południowej części Kaukazu utożsamiana jest z Azją, mimo że leży na granicy Europy i Azji. Przynależność terytorialna jest wynikiem wpływów kultury arabskiej, mongolskiej i perskiej która od wieków tam dominowała.
Kuchnia gruzińska – egzotyka na talerzu
Dzięki łagodnemu, śródziemnomorskiemu klimatowi kuchnia gruzińska oparta jest głównie na warzywach, a w zachodniej części kraju, w okolicach Morza Czarnego rosną figi, oliwki, palmy, owoce cytrusowe oraz winogrona.
Ze względu na położenie, Gruzja dla turystów z zachodu to kraj egzotyczny. Szczególnie da się to zauważyć w niezwykłych regionalnych potrawach, których poza tym krajem trudno znaleźć.
Potrawa regionalna – pierogi chinkali
Spośród potraw, będących dla Europejczyka zupełną odmiennością można wyróżnić chinkali – rodzaj dużych, gotowanych pierogów nadziewanych… zupą. Pierogi mają kształt sporych sakiewek zakończonych wyraźnym zgrubieniem. Wypełnione są gorącym rosołem, który samoistnie tworzy się z dodatku, zazwyczaj zmielonego mięsa baraniego, wołowego lub wieprzowego. Pierwsza próba spożycia pierogów może sprawić jedzącemu nieco kłopotu, ponieważ przy nieumiejętnym nadgryzieniu lub odkrojeniu kawałka ciasta, gorące półpłynne nadzienie wyleje się z wnętrza. Cała sztuka polega na ostrożnym odgryzieniu zgrubienia i wypiciu zawartości sakiewki. Resztę pieroga można zjeść tradycyjnie – za pomocą widelca.
Chinkali wegetariańskie
Chinkali istnieją również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej – mięso zastępowane jest nadzieniem warzywnym, serem lub grzybami.
Pierogi chinkali to dla Gruzinów potrawa tradycyjna, podawana podczas świąt, spotkań rodzinnych czy w gronie przyjaciół.