Za co kochamy sery?
Krowie, kozie lub owcze. Z dziurami lub bez. Kremowe lub ciągnące się. Sery. Goszczą na polskich stołach od zarania dziejów. Jest ich tak wiele, że nie ma na świecie człowieka, który skosztowałby wszystkich. Za co je kochamy?
Podobno jest ich ponad cztery tysiące rodzajów. Te najbardziej znane to holenderskie, francuskie, szwajcarskie i włoskie. Ale i Polacy mogą pochwalić się kilkudziesięcioma unikalnymi gatunkami.
Polskie unikatowe sery
Pierwszym polskim serem, chronionym przez prawo Unii Europejskiej, jest ser typu Bryndza. Zaraz za nim plasuje się Oscypek. Istnieje nawet szlak oscypkowy, łączący 31 tradycyjnych bacówek. Jeśli jesteś prawdziwym Przyjacielem Sera, rozważ pielgrzymkę do tych świętych miejsc. Możesz nie tylko spróbować podhalańskich specjałów, ale też zapoznać się z metodami ich produkcji.
Nie możemy też pominąć twarogu. Uzyskiwany z mleka krowiego, delikatny i kremowy serek, zajadamy zarówno na słodko (z cukrem, dżemem i miodem) jak i wytrawnie (z solą i pieprzem, rzodkiewką, papryką, ogórkiem).
Ser jest transparentny
Miłośnicy sera to zróżnicowana grupa społeczna. Mamy zwolenników twarogu, zwykłych (ale nie pospolitych!) zjadaczy kanapek z goudą, koneserów francuskich camembertów i włoskiej mozzarelli, wyznawców pikantnych gatunków pleśniowych, skrytych konsumentów fety, muskularnych pasjonatów ziarnistych twarożków, fanatyków smażonego sera i łowładnietych zondzom łoscypka goroli. Ser, podobnie jak pieczywo, łączy wszystkich Polaków, nie tworzy podziałów, nie rozróżnia lepszych i gorszych. Ser reprezentuje uniwersalne wartości międzyludzkie. A na dodatek jest zdrowy.
Ser nie tylko na masę
Pamiętajmy, że sery zawierają bardzo dużo białka, które z łatwością przyswaja nasz organizm. Ta ich cecha sprawia, że wegetarianie chętnie zastępują nimi mięso. Jak powszechnie wiadomo, są też bardzo bogate w wapń, który jest budulcem kości.
Klub Przyjaciół zaleca jedzenie sera codziennie. Francuzi rocznie zjadają sześć razy więcej niż Polacy (18 kg vs 3 kg), a średnia długość ich życia jest wyższa o mniej więcej sześć lat. Czy to przypadek? Odpowiedzcie sobie sami.
Zapraszamy do polubienia naszego Fanpage’a! Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera łączy wszystkich Polaków!