Jak uzyskuje się sery podpuszczkowe?

Sery zaliczane są do produktów mlecznych. Najczęściej otrzymuje się je z mleka krowiego, ale również owczego i koziego. Podstawą produkcji każdego sera jest otrzymanie oraz odpowiednia obróbka skrzepu mleka.

Podział serów podpuszczkowych

Podstawowym kryterium podziału serów podpuszczkowych jest zawartość wody w ich składzie. Sery, które zawierają poniżej 50% wody zaliczane są do serów twardych. Natomiast sery o zawartości wody powyżej 50% to sery miękkie. Spośród serów twardych wyróżniamy sery typu szwajcarskiego – ementaler, holenderskiego – edamski i gouda, szwajcarsko-holenderskiego – tylżycki, angielskiego – cheddar oraz typu włoskiego – parmezan. Z kolei do serów miękkich zaliczamy sery z porostem pleśniowym – camembert oraz brie, z przerostem pleśniowym – roquefort, pomazankowe – bryndza oraz solankowe – feta.

Czym jest skrzep?

Skrzep powstaje w wyniku koagulacji kazeiny, która jest podstawowym białkiem mleka. W przypadku serów podpuszczkowych proces ten zachodzi pod wpływem działania preparatu enzymatycznego, zwanego podpuszczką.

Proces produkcji serów podpuszczkowych

Wytwarzanie serów podpuszczkowych jest procesem wieloetapowym, który rozpoczyna się od wstępnej obróbki mleka (pasteryzacja i normalizacja). Następnie do mleka wprowadza się dodatki barwiące, wspomagające krzepnięcie oraz podpuszczkę.  Kolejne etapy to obróbka skrzepu oraz formowanie uzyskanej masy serowej. Następnie sery są prasowane, solone, a na końcu poddawane dojrzewaniu.