Bryndza podhalańska

Bryndza podhalańska to obok oscypka jeden z najpopularniejszych polskich serów, który od setek lat wytwarzany jest w ten sam sposób. Czym jednak charakteryzuje się bryndza i w jaki sposób jest wytwarzana?

Czym jest bryndza?

Bryndza to dosyć miękki ser podhalański podpuszczkowy, który może mieć barwę białą lub biało-kremową. Smak tego sera jest słony i pikantny, jednak niektóre osoby wyczuwają również odrobinę kwaśności. Jest to głównie uzależnione o jej jakości mleka, z którego bryndza została wyprodukowana. Bryndza wytwarzana jest z mleka owiec rasy Polska Owca Górska, jednak warto wiedzieć o tym, iż czasem dodaje się do niej odrobinę mleka krów rasy Polska Krowa Czerwona. Ser produkowany jest od maja do września i w zależności od miesiąca wytworzenia ser może smakować nieco inaczej.

Jak wytwarza się bryndzę?

Mleko, które pochodzi z dojenia owiec, zaprawione musi być podpuszczką i poddane procesowi ścinania. W czasie, gdy masa serowa oddzieli się od serwatki, należy ją rozbić przy pomocy drewnianej łopatki, która zakończona jest drutem. Gdy bryły sera opadną na dno beczki, należy wybrać serwatkę, a ser ugniata się w ręczny sposób i układa na specjalnym płótnie. W następnej kolejności płótno zostaje zawieszone na ścianie bacówki i w sytuacji, gdy ser odcieknie, poddaje się go procesowi dojrzewania, który trwa od 4 do 12 dni. Aby z powstałego sera powstała bryndza, produkt należy rozkruszyć i wyrobić z solą.